Πέρασε θριαμβευτικά και από το Ηράκλειο ο Άρης – Νίκησε με 0-3 τον Ο.Φ.Η

Με μια επιβλητική νίκη με σκορ 0-3 πέρασε ο  Άρης από την έδρα του Ό.Φ.Η στο πλαίσιο της 13ης αγωνιστικής της Super League.

Δύο γκολ σημείωσε ο Φακούντο Μπερτόγλιο στο πρώτο ημίχρονο, ενώ το τελικό σκορ διαμόρφωσε  στο δεύτερο ο Χαβιέ Ματίγια.

Συγκεκριμένα λίγο πριν το ημίωρο ο Μπερτόγλιο άνοιξε το σκορ για τον Άρη. Ο Μπρούνο Γκάμα βρήκε με κάθετη πάσα τον Μάνο, ο Σωτηρίου απομάκρυνε το πλασέ του Έλληνα επιθετικού ωστόσο ο Μπερτόγλιο που παρακολουθούσε τη φάση σημείωσε το 0-1. Τρία λεπτά πριν το τέλος του πρώτου ημιχρόνου, από κόρνερ του Ματίγια, ο Μπεναλουάν πήδησε ψηλότερα από όλους και έστειλε την μπάλα προς την εστία του ΟΦΗ, όπου παρενέβει ο Μπερτόγλιο και πέτυχε το δεύτερο γκολ του αγώνα.

Στο 74’ ο Μάνος κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του από τον Νίκο Βαφέα. Ο Ματίγια μετέτρεψε σε γκολ την εσχάτη των ποινών στο 76’, δίνοντας διαστάσεις θριάμβου στη νίκη της ομάδας της Θεσσαλονίκης.

Οι «κιτρινόμαυροι» διατήρησαν παράλληλα το αήττητό τους μακριά από το “Κλεάνθης Βικελίδης”  έχοντας πέντε νίκες και μια ισοπαλία.

Διαιτητής: Αριστοτέλης Διαμαντόπουλος (Αρκαδίας)

Κίτρινες: Νέιρα, Μεγιάδο, Βαφέας – Σίλβα, Μπουσέ, Σάκιτς.

ΟΦΗ (Γιώργος Σίμος): Σωτηρίου, Βούρος, Λυμπεράκης (78’ Κοροβέσης), Διαμαντής, Βαφέας, Στάικος (57’ Γρίβας), Μεγιάδο (86’ Σουρνάκης), Νέιρα, Στάρτζεον, Μπαλογιάννης (78’ Γιάννου), Σαρδινέρο (86’ Γκαργκαλατζίδης).

ΆΡΗΣ (Άκης Μάντζιος): Mπουσέ, Σάκιτς, Σούντγκρεν, Μπεναλουάν, Ρόουζ, Σάσα (90’+1’ Μπακούτσης), Ματίγια, Γκάμα (71’ Ματέο), Σίλβα (71’ Μαντσίνι), Μπερτόγλιο (72’ Τζέγκο), Μάνος (79’ Λόπεθ).