Δεν άλλαξε… συνήθειες και ξεκίνησε με ισοπαλία!

Με ισόπαλο αποτέλεσμα ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στον όμιλο του Γιουρόπα Λιγκ ο ΠΑΟΚ, καθώς έμεινε στο 1-1 απέναντι στην Ομόνοια.
Ο Δικέφαλος όπως έγινε στο πρόσφατο ντέρμπι με την ΑΕΚ στο ΟΑΚΑ, είχε τον έλεγχο σε όλη τη διάρκεια του αγώνα αλλά έκανε αρκετά λάθη στη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου, τα οποία διόρθωσε στη συνέχεια.

Η ομάδα του Αμπέλ Φερέιρα από τα πρώτα λεπτά του αγώνα πήρε τα ηνία της μπάλας, προσπαθώντας να διασπάσει την πολυπρόσωποι αμυντική λειτουργία της Ομόνοιας, η οποία προτίμησε να περιμένει τον Δικέφαλο. Με τον ΠΑΟΚ να μην μπορεί να φτάσει με αξιώσεις στην αντίπαλη περιοχή, οι Κύπριοι κατάφεραν στο 16ο λεπτό να κάνουν τη ζημιά, όταν μετά από αντεπίθεση ο Μπότεακ εκμεταλλεύτηκε την κακή αντίδραση της «ασπρόμαυρης» άμυνας, κάνοντας το 0-1 μετά τη σέντρα του Λέτσιακς.

Έχοντας το προβάδισμα οι φιλοξενούμενοι μαζεύτηκαν ακόμα περισσότερο στο μισό γήπεδο, πράγμα που δεν έδωσε τη δυνατότητα στον ΠΑΟΚ να δημιουργήσει ευκαιρίες για την ισοφάριση. Έτσι, το τέλος του πρώτου μέρους βρήκε την ομάδα του Μπεργκ να πηγαίνει στα αποδυτήρια έχοντας το προβάδισμα.

Με την επιστροφή, ο Αμπέλ Φερέιρα πέρασε στον αγωνιστικό χώρο τον Αουγκούστο αντί του Εσίτι, πράγμα που έδωσε πνοή στους γηπεδούχους. Από τα πρώτα λεπτά του δεύτερου μέρους, ο ΠΑΟΚ έγινε περισσότερο επιθετικός, φτάνοντας με καλύτερες συνθήκες στην περιοχή του Φαμπιάνο. Έτσι στο 56ο λεπτό, ο Δικέφαλος έφτασε στην ισοφάριση, με τον Τόμας Μουργκ να σκοράρει μετά την εξαιρετική συνεργασία του με τον Σβαμπ.

Μετά την ισοφάριση, οι γηπεδούχοι συνέχισαν να ελέγχουν απόλυτα τη ροή του αγώνα, ενώ η Ομόνοια παρέμεινε σε παθητικό ρόλο. Ωστόσο, παρά τις ευκαιρίες που δημιουργήθηκαν, ο ΠΑΟΚ δεν μπόρεσε να σημειώσει το γκολ της νίκης, με τον Φαμπιάνο σε δύο περιπτώσεις να πραγματοποιεί εντυπωσιακές αποκρούσεις. Έτσι το ισόπαλο 1-1 έμεινε μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΠΑΟΚ: Ζίβκοβιτς Ζ., Ίνγκασον, Βαρέλα, Μιχαηλίδης, Μάτος (61’ Σοάρες), Σβαμπ, Εσίτι (46’ Αουγκούστο), Γιαννούλης, Μουργκ (74’ Μπίσεσβαρ), Ζίβκοβιτς Α. (73’ Τζόλης), Τσόλακ (62’ Σφιντέρσκι).

Ομόνοια: Φαμπιάνο, Χούμποτσαν, Λούφτνερ, Λανγκ, Λέτσιακς, Βίτορ Γκόμες, Τζιόνης, Τζόρντι Γκόμες (75’ Κούσουλος), Παπουλής (75’ Ασαντέ), Μποτεάκ (90+3′ Λοίζου), Ντούρις (76’ Κακουλής).