“Χρυσός” ξανά! Πρωταθλητής Ευρώπης στην Κωνσταντινούπολη ο Μίλτος Τεντόγλου

Με άλμα στα 8.30μ. με το «καλημέρα» ο Μίλτος Τεντόγλου κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο Ευρωπαϊκό Πρωτάθλημα κλειστού στίβου της Κωνσταντινούπολης, όπως είχε κάνει και στα δύο προηγούμενα στη Γλασκώβη και στο Τορούν.

Το πρωινό ξύπνημα δεν επηρέασε καθόλου τον Έλληνα «χρυσό» Ολυμπιονίκη, ο οποίος δεν είχε κανένα πρόβλημα να μπει στον τελικό του άλματος εις μήκος πηδώντας 8.30 μέτρα στην πρώτη προσπάθειά του, επίδοση που ήταν αρκετή για να του χαρίσει και αυτό το χρυσό μετάλλιο.

Ο αθλητής του Γιώργου Πομάσκι έχει πει πως δεν του αρέσουν οι πρωινοί αγώνες, αλλά ήταν αδύνατο να χάσει αυτή την πρωτιά.

Με αυτό το χρυσό μετάλλιο, ο Τεντόγλου είναι πια ο μοναδικός αθλητής στο άλμα εις μήκος με τρία συνεχόμενα χρυσά σε Ευρωπαϊκά κλειστού στίβου.
Προηγούμενο άρθροΟΣΕ για το δυστύχημα των Τεμπών: Εξαιρετικά δύσκολη η λεπτομερής ενημέρωση της κοινής γνώμης