Άξιζε την νίκη, έφυγε με την ισοπαλία από την Ισπανία!

Με το πρόβλημα του σκοραρίσματος να εμφανίζεται σε ακόμα ένα αγώνα, ο ΠΑΟΚ έμεινε στο ισόπαλο 0-0 απέναντι στην Γρανάδα επί ισπανικού εδάφους στο πλαίσιο της δεύτερης αγωνιστικής στους ομίλους του Γιουρόπα Λιγκ.

Με το εν λόγω αποτέλεσμα ο Δικέφαλος έφτασε τους δύο βαθμούς, παραμένοντας βέβαια αήττητος. Από την άλλη οι Ισπανοί με συγκομιδή τεσσάρων βαθμών βρίσκονται στην κορυφή του βαθμολογικού πίνακα.

Οι «ασπρόμαυροι» όπως το συνηθίζουν ξεκίνησαν αρκετά καλά τον αγώνα, αναλαμβάνοντας την κατοχή της μπάλας, πράγμα που περιόρισε τους γηπεδούχους σε παθητικό ρόλο. Μάλιστα, οι φιλοξενούμενοι στο 17’ έφτασαν κοντά στο γκολ με την κεφαλιά του Βαρέλα, ενώ δέκα λεπτά αργότερα ο Σβαμπ μετά από το γέμισμα του Ίνγκασον, είδε την μπάλα να σταματάει στο δοκάρι.

Από εκείνο το σημείο και μετά, η Γρανάδα κατάφερε να ισορροπήσει την εικόνα της αναμέτρησης, αλλά ο Δικέφαλος συνέχισε να είναι απειλητικός, χωρίς ωστόσο κάτι ιδιαίτερο. Έτσι το 0-0 οδήγησε τις δύο ομάδες στα αποδυτήρια για την ανάπαυλα.

Στο δεύτερο μέρος, οι Ανδαλουσιάνοι ξεκίνησαν το ημίχρονο με διάθεση να πιέσουν ψηλά. Αυτό έδωσε στους γηπεδούχους την ευκαιρία να μπουν στην περιοχή του Ζίβκο Ζίβκοβιτς, ο οποίος στην περίπτωση της ευκαιρίας του Γκοναλόνς διατήρησε το μηδέν. Με τη συμπλήρωση μιας ώρας αγώνα, ο ΠΑΟΚ κατάφερε να ισορροπήσει την εικόνα του αγώνα. Ωστόσο από εκεί και μετά, ο ρυθμός της αναμέτρησης έπεσε, πράγμα που είχε ως αποτέλεσμα την έλλειψη ευκαιριών στις δύο εστίες. Αποτέλεσμα αυτού ήταν το ισόπαλο 0-0 να μην αλλάζει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή της αναμέτρησης.

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρούι Σίλβα, Νέβα, Βαγιέχο, Χερμάν, Μίγια, Ερέρα (59’ Μολίνο), Γκοναλόνς (90’ Ετέκι), Πουέρτας, Κένεντι (73’ Σόρο), Ματσίς (90’ Ντουάρτ), Σουάρες (73’ Μοντόρο).

ΠΑΟΚ: Ζ. Ζίβκοβιτς, Κρέσπο, Βαρέλα, Ίνγκασον, Αουγκούστο, Σβαμπ, Ροντρίγκο (75’ Ουάγκε), Γιαννούλης, Α. Ζίβκοβιτς, Μουργκ (60’ Ελ Καντουρί), Τσόλακ (59’ Σφιντέρσκι).