Άρης – Παναθηναϊκός 81-71

Για την πρεμιέρα του πρωταθλήματος της Basket leagye αναμετρήθηκαν Άρης και Παναθηναϊκός σε ένα ματς όπου ο Άρης έχανε με 19 πόντους και πήρε την νίκη με μεγάλη ανατροπή στο δεύτερο ημίχρονο με πρωταγωνιστή τον Ολιβιέ Χάνλαν.

Με τον Ολιβιέ Χάνλαν να κάνει τον αγώνα της ζωής του σημειώνοντας 35 πόντους έπαιξε καθοριστικό ρόλο ώστε να πάρει την νίκη ο Άρης. Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο ομάδες ήταν  άστοχες με χαμηλά ποσοστά ευστοχίας. Αυτό το εκμεταλλεύτηκε ο Χάνλαν σκοράροντας 13 πόντους και έβαλε μπροστά τον ΑΡΗ στο σκορ.
Στη συνέχεια ο Παναθηναικός βελτιώθηκε σε άμυνα και επίθεση έχοντας πρωταγωνιστές τους Παπαγιάννη και Μποχωρίδη ολοκλήρωσε το ημίχρονο προηγούμενος με 19 πόντους διαφορά, από την άλλη ο ΑΡΗΣ ήταν αρκετά άστοχος και δυσκολευόταν να πλησιάσει το καλάθι.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΡΗΣ εμφανίστηκε μεταμορφωμένος με τον Χάνλαν να συνεχίζει να είναι εύστοχος και με τον Θωμά Κώττα να συμβάλει τα μέγιστα με αποτέλεσμα να πέσει η διαφορά στους δύο πόντους.

Από την άλλη ο Παναθηναικός έδειξε να υποτιμά τον ΑΡΗ θεωρώντας ότι το παιχνίδι είχε τελειώσει από το πρώτο ημίχρονο.
Ο ΑΡΗΣ συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στα μισά του ημιχρόνου κατάφερε να προηγηθεί 64-62 με τον Παναθηναϊκό να μην μπορεί να αντιμετωπίσει την αθλητικότητα τον παικτών του ΑΡΗ. Με εξήντα δευτερόλεπτα να απομένουν ο ΑΡΗΣ κρατώντας την κατοχή της μπάλας και με δέκα πόντους να προηγείτε κατάφερε να φθάσει στην νίκη.

Προηγούμενο άρθροΑγροτικό στο μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη – Πολίτης απειλούσε πως θα ανατιναχθεί
Επόμενο άρθροΧωρίς παρέλαση η επέτειος απελευθέρωσης της Ξάνθης λόγω μίνι lockdown