Παρασκευή, 28 Φεβρουαρίου 2020 10:52

Europa League: Ο Ελ Αραμπί ''όπλισε'' κατά των ''κανονιέριδων'' στέλνοντας τον Ολυμπιακό στους 16

Στους ''16' του Europa League πέρασε εχθές το βράδυ ο Ολυμπιακός.
Ο Ολυμπιακός επιράτησε 1-2 της ΄Αρσεναλ μέσα στο Έιμιρειτς, με την ομάδα του Πειραιά να παίρνει την πρόκριση στην παράταση του αγώνα.

Η Ελληνική ομάδα κατέβηκε απολύτως προετοιμασμένη, μη αφήνοντας πολλά περιθώρια στους ''κανονιέριδες'', με το Σισέ να ανοίγει το σκορ στο 53' ύστερα από εκτέλεση κόρνερ του Βαλμπουενά και το οποίο είχε κερδίσει ο Τσιμίκας.

Ωστόσο στην παράταση του αγώνα, συγκεκριμένα στο 113ο λεπτό μετά από μικρη αδράνεια του Ολυμπιακού ο Ομπαμεγιάνγκ άδραξε την ευκαιρία για να ισοφαρίσει και να κάνει το 1-1 για την γηπεδούχο ομάδα.

Οι Πειραιώτες δεν έμειναν με σταυρωμένα τα χέρια, και ύστερα από χαμένη ευκαιρία από κόρνερ το οποίο απομάκρινυναν οι ''κανονιέριδες'', ο Ελαμπντελαουί έδωσε στον Μασούρα, αυτός με την σειρά σου έβγαλε την σέντρα στον Ελ Αραμπί ο οποίος έκανε το 1-2 και χάρισε την πρόκριση στους ερυθρόλευκους.

Η κλήρωση για την επόμενη φάση:

Η κλήρωση του Europa League θα γίνει σήμερα, Παρασκευή 28 Φεβρουαρίου, θα γίνει στις 14:00 στην Ελβετία με τους αγώνες να έχουν ημέρα σέντρας στις 12 Μαρτίου και τις ρεβανς στις 19 Μαρτίου.