Τρίτη, 19 Νοεμβρίου 2019 12:20

Εθνική Ελλάδος: 2-1 επί της Φιλανδίας-Θύμισε Ελλάδα του '16

Η νίκη επί της Φινλανδίας με 2-1 ήταν η τρίτη διαδοχική για την Εθνική μας ομάδα, στο φινάλε της προκριματικής φάσης του Euro 2020.

Η Εθνική Ελλάδος αν και βρέθηκε αρχικά πίσω στο σκορ αφού οι φιλοξενούμενοι άνοιξαν το σκορ στο 27ο λεπτό με το γκολ του Τεέμου Πούκι, κατάφερε όχι μόνο να ισοφαρίσει με το γκολ του Πέτρου Μάνταλου στο 47ο λεπτό αλλα και να κάνει την ανατροπήμε το δεύτερο γκολ του Κωνσταντίνου Γαλανόπουλου στο 70ο λεπτό το οποίο διαμόρφωσε το τελικό 2-1. Επαναφεροντας έτσι την αισιοδοξία ότι η Έλλαδα μπορεί να βρεθεί στο Παγκόσμιο Κύπελλο του 2022 στο Κατάρ.

Αξίζει να αναφέρουμε πως ανάλογο σερί, με τρεις συνεχόμενες νίκες, είχε να σημειώσει τρία χρόνια η ελληνική ομάδα με τον Μίχαελ Σκίμπε το 2016, η Γαλανόλευκη τότε είχε επικρατήσει κόντρα σε Γιβραλτάρ εκτός(4-1), Κύπρο εκτός (2-0) και Εσθονία εντός έδρας (2-0) στο πλαίσιο των προκριματικών για το Μουντιάλ του 2016.

Έτσι, με τις διαδοχικές νίκες που ήρθαν απέναντι σε Βοσνία, Αρμενία και Φινλανδία, η Εθνική πέτυχε ξανά ένα νικηφόρο σερί που δημιουργεί αισιοδοξία ενόψει των επόμενων επίσημων υποχρεώσεων για το Μουντιάλ του Κατάρ.