Τετάρτη, 03 Οκτωβρίου 2018 22:14

Κύπελλο Ελλάδας: 81-69 ο ΠΑΟΚ τον Πανιώνιο και περιμένει την ΑΕΚ

Ο ΠΑΟΚ προβληματίστηκε μόλις για μία περίοδο κόντρα στον Πανιώνιο και εν συνεχεία
πήρε εύκολα τη νίκη με 81-69. Η ομάδα του Ηλία Παπαθεοδώρου στην επόμενη φάση θα υποδεχτεί σε νοκ άουτ αναμέτρηση την ΑΕΚ.
Οι φιλοξενούμενοι φάνηκαν ανταγωνιστικοί στο πρώτο δεκάλεπτο, ωστόσο στη συνέχεια ο ΠΑΟΚ σοβαρεύτηκε, έβγαλε τη διαφορά ποιότητας στο παρκέ και μόλις προηγήθηκε με διψήφια διαφορά πόντων δεν ανησύχησε ξανά.
Στα θετικά του ματς η επανεμφάνιση του Γιάννη Αθηναίου ο οποίος είχε 11 πόντους και 5 ασίστ σε 18'.
ΝΙΚΗΣΕ ΓΙΑΤΙ: Πολύ καλύτερη ομάδα ο ΠΑΟΚ, πιο δουλεμένη και με 42% στα τρίποντα (9/21).
ΕΚΑΝΕ ΤΗ ΔΙΑΦΟΡΑ: Ο Λίνος Χρυσικόπουλος έπαιξα πολύ καλά στα 28:05 που αγωνίστηκε έχοντας 15 πόντους (5/6δ., 1/3τρ., 2/4β.), 4 ριμπάουντ και 3 ασίστ.
ΠΕΡΑΣΕ ΚΑΙ ΔΕΝ ΑΚΟΥΜΠΗΣΕ: Ο Νταρνέλ Χάρις είχε 12 πόντους με 5/13 σουτ. Από κοντά και ο Μπράντον Μπράουν με 3/1ο σουτ.
ΣΗΜΕΙΟ-ΚΛΕΙΔΙ: Ουσιαστικά το ματς κρίθηκε στα μισά της δεύτερης περιόδου, εκεί που ο ΠΑΟΚ έκανε το 19-20... 27-20 και δεν ανησύχησε ξανά.
ΑΦΑΝΗΣ «ΗΡΩΑΣ»: Ο Τζαμάλ Τζοουνς ολοκλήρωσε τον αγώνα με 16 πόντους και 4 ριμπάουντ ενώ βοήθησε αρκετά και ο Ντάριους Γκάρετ (14π., 7ρ.).
ΤΙ ΠΕΤΑΝΕ: Ο ΠΑΟΚ την κακή πρώτη περίοδο. Οι Νεοσμυρνιώτες τα πάντα.
ΦΑΣΗ ΤΟΥ ΑΓΩΝΑ: Το τρίποντο και φάουλ του Αθηναίου στο άκουσμα της κόρνας της λήξης του ημιχρόνου.
Τα δεκάλεπτα: 18-18, 39-29, 62-44, 81-69.
Πηγή: gazzetta.gr