Κυριακή, 22 Απριλίου 2018 21:09

Νίκη του ΠΑΟΚ επί της Ξάνθης στην άδεια Τούμπα

Ο ΠΑΟΚ έκανε ανατροπή με δύο γκολ που πέτυχαν οι δύο "χρυσές" αλλαγές
του Λουτσέσκου (Μπίσεσβαρ και Κουλούρης) και νίκησε την Ξάνθη με 2-1 στην άδεια Τούμπα, για την 28η αγωνιστική της Super League.
Στο 10ο φετινό εντός έδρας παιχνίδι του μπροστά σε άδειες κερκίδες χωρίς θεατές, ο Δικέφαλος του Βορρά δυσκολεύτηκε και αγχώθηκε αρκετά απέναντι στην αξιόμαχη Ξάνθη που προηγήθηκε στο 16ο λεπτό με γκολ του Γέντρισεκ μετά από λάθος των Κρέσπο και Πασχαλάκη.
Ωστόσο, οι "ασπρόμαυροι" γύρισαν το ματς και πήραν το προβάδισμα στο φινάλε, κερδίζοντας τους τρεις βαθμούς της νίκης. Για να γίνει αυτό χρειάστηκαν οι τρεις αλλαγές του Λουτσέσκου, που με την είσοδό τους στην αναμέτρηση έδωσαν τις λύσεις. Στο 67΄ μπήκαν ο Σάχοβ και ο Μπίσεσβαρ, με τον πρώτο να δίνει την ασίστ και τον δεύτερο να σκοράρει με εκπληκτική κεφαλιά, ενώ στο 84΄ μπήκε ο Κουλούρης που έδωσε το προβάδισμα στην ομάδα του ένα λεπτό αργότερα (85΄) με κοντινή προβολή έπειτα από ασίστ του μεγάλου πρωταγωνιστή, Μπίσεσβαρ, με εκτέλεση φάουλ.
Να σημειωθεί ότι νωρίτερα οι γηπεδούχοι είχαν δύο δοκάρια σε κεφαλιές των Μαουρίσιο (36΄) και Βαρέλα (55΄) και αρκετές ακόμη μεγάλες ευκαιρίες για γκολ. Με την σημερινή νίκη ο ΠΑΟΚ διατήρησε το απόλυτο νικών στην Τούμπα στην τρέχουσα σεζόν.